كمي كه ادامه داشته باشد بهتر از زيادي است كه خسته كننده باشد.                      امام علي عليه السلام

نوشته‌های تازه

آخرین دیدگاه‌ها

  بایگانی

  دسته‌ها

  بایگانی

  اقدامات و ضد اقدامات برای مراقبت فنی – نظارت وَن اِک و تمپست

  بخش هفتم

  نظارت وَن اِک (Van Eck) و تمپست (Tempest)

     نظارت وَن اِک (Van Eck)، برجسته ترین و آخرین پیشرفت در فن آوری جاسوسی محسوب می شود. پژوهش در این زمینه در مقایسه با سایر فن آوری ها، به تازگی آغاز شده است و از مرحله انتشار در نشریات فنی بسیار تخصصی فراتر نمی رود. ایده اصلی ون اک، پدیده ای نوظهور است و تأثیر آن بر آینده جاسوسی و نیز امنیت کشورها، بسیار عمیق و شگفت آور است.

  ون اک، عملیاتی غیرفعال است که لزوماً از راه دور انجام می شود. به عبارت ساده، از طریق نظارت ون اک، می توان به اطلاعاتی که روی صفحه یک رایانه نمایش داده می شود یا به وسایلی مانند چاپگر و اسکنر فرستاده می شود، دست یافت.

  .

  تمپست (TEMPEST) نامی است که ارتش ایالات متحده روی فن آوری مقابله با نظارت ون اک نهاده است. نیازی به توضیح نیست که از زمانی که توانمندی اطلاعاتی عظیم این پدیده مشخص شد، بخش عمده پژوهش در این زمینه و اقدامات متقابل احتمالی، کاملاً محرمانه بوده است. بنابراین، بحث ما بر اطلاعاتی مبتنی است که در نشریات فنی وجود دارد.

     این پدیده انقلابی در سال 1985 پا به عرصه ظهور گذاشت، هنگامی که دکتر ویم ون اک (Wim van Eck)، دانشمند هلندی، مقاله ای در نشریه مشهور رایانه و امنیت (سال چهارم، صص 286 – 269) منشر کرد. عنوان این مقاله ((تشعشعات الکترومغناطیسی واحدهای نمایش ویدئویی: یک خطر استراق سمع؟)) بود و در آن روش هایی که می توان برای استراق سمع مانیتورهای نمایش فیلم به کار برد، بحث شده بود. پس از آن، سایر دانشمندان، چند مقاله مهم دیگر به چاپ رساندند.

    .

  درک مفهوم این پدیده به خودی خود چندان دشوار نیست. هنگامی که وسایل الکترومغناطیسی کار می کنند، میدان های الکترومغناطیسی به وجود می آورند. این میدان ها دارای الگویی خاص هستند که به الگوی جریان داده ها یا اطلاعاتی که آنها را تولید کرده اند، بستگی دارند. به عبارت دیگر، اگر بتوان چنین میدان هایی را به طور مناسب رهگیری و پردازش کرد، می توان حداقل بخشی از آن داده ها یا اطلاعات را در وسیله منبع به دست آورد. بنابراین چنین میدان هایی را ((تشعشعات مزاحم)) (Compromising Emanations) می نامند. این تشعشعات ناخواسته، حاوی اطلاعات هستند. آنها می توانند مانند موج های هدایت شده در رساناهایی که با منبع تشعشع در تماس هستند، انتقال یابند. این رساناها در خطوط انتقال نیرو یا مجراهای تهویه هوا وجود دارند.

     وجود چنین تشعشعاتی را به صورت های مختلف می توان دید. اگر دو مانیتور را کنار هم بگذاریم، تصاویر مخدوش خواهد شد. هنگامی که فکس ها و مودم ها در حال کار هستند، پیام های مخابره شده را می توان با استفاده از موج های رادیویی VHF رهگیری و پیاده کرد. این پدیده در سیستم های تلفن چند نفری در کنفرانس ها،دیسک درایوها، سی دی درایوها، اسکنرها، پرینترها و سایر وسایل دارای پهنای باند بالا دیده می شود.

     دستیابی به اطلاعات از این طریق، برای افراد عادی که از وسایل الکترومغناطیسی استفاده می کنند، چندان مهم نیست. اما اگر اطلاعات مخابره شده از سوی یک کامپیوتر که در یک مرکز دفاعی است، افشا شود، عواقب آن بسیار مخرب هستند و ممکن است امنیت ملی به خطر افتد.

  .

  .

  پايان بخش هفتم

  ادامه دارد……

  شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۴آموزش، مقالات و مطالب تخصصي۸۳۴ بازديد
  کد امنیتی
  CAPTCHA
   برچسبها
   نوشته های مشابه و مرتبط
  قم، بلوار عمارياسر، مجتمع تجاري زمزم، طبقه 4، واحد 258
  تلفن : 37749296(25)98+
  فاكس : 37749177(25)98+
  مدیریت : info@parsasystem.net
  فروش : sales@parsasystem.net
  the logothe logothe logothe logothe logothe logothe logo