كمي كه ادامه داشته باشد بهتر از زيادي است كه خسته كننده باشد.                      امام علي عليه السلام

نوشته‌های تازه

آخرین دیدگاه‌ها

  بایگانی

  دسته‌ها

  بایگانی

  اقدامات و ضد اقدامات برای مراقبت فنی

  بخش اول   

      مراقبت فنی (Technical Surveillance) همیشه یکی از موضوعات مورد علاقۀ نویسندگان داستان های جاسوسی و نیز فیلمسازان فیلم های جاسوسی است. مثلاً نقشی که (( کیو )) در زندگی جیمز باند ایفا کرد، بسیار مهم بود. با این حال، به دلیل علاقۀ عموم مردم به وسایل جاسوسی، برداشت افراد تحت تأثیر ترکیبی از واقعیت و تخیل قرار گرفته است. تصویر وسایل جاسوسی در داستان های تخیلی و فیلم ها، با کاربردهای شگفت و هیجان انگیز همراه است که برخی از آنها فراتر از توانمندی های فن آوری های کنونی هستند. می دانیم که کشورها، بودجۀ عظیمی را صرف این فن آوری ها کرده اند – همچنین صحیح است که احتمالاً برخی وسایل محرمانه اختراع شده است که هیچ اطلاعات آشکاری در مورد آنها وجود ندارند؛ اما هدف این بحث، ارائه تحلیلی علمی و مختصر از فن آوری های شناخته شده و توانمندی های وسایل مختلف جاسوسی است. اما یک بازنگری کوتاه راجع به بخشی از دانش فنی که به صورت علنی وجود دارد، ارائه می دهیم – هدف، آشناسازی خوانندگان با اصول و نیز ازبین بردن تصورات غلطی است که ممکن است در ذهن آنها وجود داشته باشد.

     مراقبت فنی (Technical Surveillance) اصطلاح رایجی است که در نوشتار اطلاعاتی برای آنچه قبلاً مشاهده و شنود پنهان (Covert Observation and Intercept) نامیده می شد، به کار می رود.

     همیشه افرادی بوده اند که بدون اطلاع اعضای یک گفتگو، خود را مخفی کرده اند و به گفتگو گوش داده اند. فن آوری، این نوع استراق سمع را ساده تر و ایمن تر ساخته است. نظارت پنهان نیز چنین است؛ فن آوری، حوزة دید از طریق شکاف یا روزنه را بسیار افزایش داده است.

  .

  انواع مختلف وسایل استراق سمع و میکروفون های مخفی

     میکروفن مخفی (Bug) وسیله ای است که به منظور رهگیری ارتباطات در یک محل و انتقال آنها به یک ایستگاه شنود به کار می رود. استراق سمع کننده، بسته به نوع وسیلۀ استراق سمع، می تواند فقط چند متر از هدف دور باشد یا این که صدها متر یا حتی کیلومترها با هدف فاصله داشته باشد.

     مهم ترین قسمت یک میکروفن مخفی، وسیله ای است که صدا را ضبط می کند تا بعد اقدامی بر روی آن انجام شود. معمولاً این بخش توسط میکروفن یا چیزی شبیه میکروفن انجام می شود. میکروفن ها از قرن نوزدهم مورد استفاده قرار گرفتند. هم اکنون فن آوری آنقدر پیشرفت کرده و رواج یافته است که میکروفن هایی با کارآیی بالا، حجم بسیار کوچک و مصرف اندک در حد میکرووات در بازارهای سراسر جهان موجود هستند. بنابراین، پنهان کردن آنها در هر مکانی، مسألۀ چندان مهمی نیست.

  .

  رساندن برق به میکروفن ها

     میکروفن ها به خودی خود ممکن است برق کمی مصرف کنند، اما برای انجام اقداماتی که پس از ضبط صدا صورت می گیرد، به برق نیاز داریم. میکروفن ها ممکن است همراه با وسایل کامل ضبط، بتوانند پیام را پس از تقویت، از طریق سیم های نامرئی یا به صورت رادیویی ارسال کنند. در مورد انتقال از طریق سیم یا امواج، یک وسیلۀ ضبط یا دستگاه تقویت کنندة قوی تر در فاصلۀ چندمتری یا چندصدمتری قرار دارد. به روش های مختلف می توان میکروفن ها و تقویت کننده ها را برق رسانی کرد. این روش ها عبارتند از: باتری های کوچک، فوتوسل، برق سیستم تلفن یا برق عادی ساختمان. همچنین می توان با دریافت پیام های رادیویی یا ماکروویو، برق تولید کرد و اطلاعات را با استفاده از همین امواج انتقال داد.

  .

  .

  پايان بخش اول

  پنج شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴آموزش، مقالات و مطالب تخصصي۷۹۶ بازديد
  کد امنیتی
  CAPTCHA
   برچسبها
   نوشته های مشابه و مرتبط
  قم، بلوار عمارياسر، مجتمع تجاري زمزم، طبقه 4، واحد 258
  تلفن : 37749296(25)98+
  فاكس : 37749177(25)98+
  مدیریت : info@parsasystem.net
  فروش : sales@parsasystem.net
  the logothe logothe logothe logothe logothe logothe logo