كمي كه ادامه داشته باشد بهتر از زيادي است كه خسته كننده باشد.                      امام علي عليه السلام

نوشته‌های تازه

آخرین دیدگاه‌ها

  بایگانی

  دسته‌ها

  بایگانی

  جاسوسی اقتصادی و صنعتی – جاسوسي اقتصادي چيست؟

  بخش دوم

  جاسوسی اقتصادی چيست؟

     جاسوسی اقتصادی این گونه تعریف شده است: (جمع آوری اطلاعات اقتصادی از سوی یک کشور درباره کشورهای دیگر). به زبان ساده تر، جاسوسی اقتصادی شکل متداولی از تهاجم است که از سوی کارمندان علیه کارفرمایان خود، شرکت های خصوصی در حال رقابت و دولت هایی که در پی حمایت از اقتصاد ملّی خود یا توسعه آن هستند، صورت می گیرد. داده های اقتصادی ممکن است شامل اطلاعاتی مانند تولید ناخالص داخلی و ارقام نرخ تورم باشد که ممکن است از منابع منتشر شده بدست آید، یا شامل اطلاعات محرمانه تری مانند میزان تخصیص بودجه برای امور دفاعی و هزینه های تحقیق و توسعه ملی که معمولاً از طریق غیرقانونی بدست می آیند، باشد.

     یک تعریف متفاوت و نسبتاً دقیق تر در اين مورد متعلق به سازمان اطلاعات امنیتی کانادا (CSIS) است. بنا به تعریف این سازمان، جاسوسی اقتصادی (یک اقدام غیرقانونی، مخفیانه، جبری یا فریب کارانه ای است که یک دولت خارجی در آن دخالت دارد یا به انجام آن کمک می کند و برای دسترسی غیرمجاز به اطلاعات اقتصادی، مانند اطلاعات یا فن آوری انحصاری، برای کسب سود اقتصادی در نظر گرفته شده است). باز هم تعریف دیگر و به مراتب پیچیده تری در قانون ضدجاسوسی آمریکا آمده است. این قانون یکی از معدود قوانینی است که برای کمک به جلوگیری از جاسوسی اقتصادی وضع شده است. جاسوسی اقتصادی مستلزم جمع آوری و استفاده غیرقانونی از داده های دارای اهمیت اقتصادی است، اگرچه پیشرفت های فن آورانه، گه گاه ممکن است تمایز میان اهداف اقتصادی و نظامی را مبهم کند.  

  .

  جاسوسی اقتصادی و سرقت اسرار تجاری

     جاسوسی اقتصادی و سرقت اسرار تجاری، تخلفات کارمندان محسوب می شوند. اصطلاح جنایت کارمندی و جرم یقه سفید (White-Collar Crime) در سال 1939، در جریان سخنرانی ادوین ساترلند (Edwin Sutherland) درانجمن جامعه شناسی آمریکا، ابداع شد. او این اصطلاح را این گونه تعریف کرد: جرمی که یک شخص معتبر و دارای جایگاه اجتماعی بالا در جریان کار خود مرتکب می شود. اگرچه برخی بحث ها راجع به اینکه چه کارهایی اختلاس محسوب می شود، وجود داشته است، اما این اصطلاح امروزه، به طور کلی شامل نوعی از جرائم غیر خشونت آمیز است که معمولاً در موقعیت های تجاری و برای کسب منفعت مالی صورت می گیرد. بسیاری از تخلفات کارمندی را به سختی می توان مورد پیگرد قانونی قرار داد زیرا مرتکبان آن افراد باتجربه ای هستند که فعالیت های خود را از طریق مجموعه ای از داد و ستدهای پیچیده مخفی می کنند.

     بر اساس گزارش FBI برآورد شده است که تخلفات کارمندی، بیش از 300 میلیارد دلار برای آمریکا هزینه دارد. البته، حفاظت از اسرار تجاری به نظر می رسد که بیشتر برای رقابت در بخش صنعت جهان، امری مهم و خطیر است. در عین حال، جهان دست خوش انقلابی رایانه ای شده است. حداقل از اوایل دهه 1990، قدرت فن آوری اطلاعات به طور فزاینده ای افزایش یافته است که این امر بیش از پیش منجر به ایجاد ابزار قدرتمندی برای سرقت و انتقال اطلاعات حفاظت شده، گردیده است. این انقلاب فن آورانه در جوامع باز، به نوع خاصی از فعالیت های جنایی و خرابکارانه، مانند جاسوسی اقتصادی، کمک می کند. به هرحال، اگرچه اغلب کارشناسان علوم اجتماعی اذعان می کنند که جاسوسی اقتصادی یک مشکل مهم و اساسی، بویژه در عصر رایانه، است، اما این موضوع در زمره ادبیات علوم اجتماعی، از جمله علوم جامعه شناسی و جرم شناسی است.

  .

  اطلاعات اقتصادی

     مفهوم مهم در ارتباط با جاسوسی اقتصادی، اطلاعات اقتصادی است. به گفته سازمان اطلاعات امنیتی کانادا، اطلاعات اقتصادی سیاست یا اخبار اقتصادی مربوط به تجارت است که شامل اطلاعات فن آورانه، اطلاعات مالی، اطلاعات تجاری اختصاصی و اطلاعات دولتی می باشد که به دست آوردن آن از سوی ذینفعان خارجی، می تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم، به بهره وری نسبی یا به موقعیت رقابتی بهتر اقتصاد کشور در حال جمع آوری اطلاعات کمک می کند.

     آنهایی که کار جاسوسی اقتصادی انجام می دهند، به طور خاص، این نوع از اطلاعات را هدف قرار داده اند. در ژاپن، وزارت صنعت و تجارت بین الملل، شرکت های خارجی دارای فن آوری پیشرفته را که احتمال دارد، محصولات مهمی در آینده نزدیک تولید کنند، شناسایی می کند. این وزارتخانه اطلاعات حیاتی را در اختیار شرکت های ژاپنی قرار می دهد و آنها را به سمت خرید شرکت های خارجی از طریق شرکت های پوششی، عملیات استخدام با هویت جعلی یا با شیوه های آشکار هدایت می کند. در یک مورد دیگر، شرکتی در آمریکا یک قرارداد مناقصه مربوط به ساخت دستگاه های الکترونیکی بین المللی را از دست داد. اندکی بعد، این شرکت باخبر شد که یک سازمان اطلاعاتی اروپا به نحوی اطلاعات مربوط به قیمت گذاری آن را شنود کرده است. آن سازمان اروپایی این اطلاعات مهم را به شرکت دیگری داده است که این شرکت در نهایت آن مناقصه را برده است.

     از زمان پایان جنگ سرد، شکل جاسوسی اقتصادی خارجی به طور چشم گیری افزایش یافته است. براساس گزارشی که در سال 1994 در خصوص (دستاورد خارجی شرکت های آمریکایی دارای فن آوری حساس و فعالیت های جاسوسی علیه آنها) به کنگره ارائه شد، اعلام گردید که سازمان جاسوسی یکی از متحدین، یک عملیات جاسوسی ترتیب داده است که طی آن به یک کارمند دولت آمریکا پول پرداخت شده تا اسناد محرمانه مربوط به اطلاعات نظامی آمریکا را بدست آورد. معلوم شد که اتباع آن کشور، در آمریکا، در حال به سرقت بردن یک فن آوری مهم آمریکایی بودند که در تولید لوله های توپ مورد استفاده قرار می گرفت.

  .

  .

  پايان بخش دوم

  ادامه دارد……

   

  شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۴آموزش، مقالات و مطالب مدیریتی۱۱۰۹ بازديد
  کد امنیتی
  CAPTCHA
   برچسبها
   نوشته های مشابه و مرتبط
  قم، بلوار عمارياسر، مجتمع تجاري زمزم، طبقه 4، واحد 258
  تلفن : 37749296(25)98+
  فاكس : 37749177(25)98+
  مدیریت : info@parsasystem.net
  فروش : sales@parsasystem.net
  the logothe logothe logothe logothe logothe logothe logo