كمي كه ادامه داشته باشد بهتر از زيادي است كه خسته كننده باشد.                      امام علي عليه السلام

نوشته‌های تازه

آخرین دیدگاه‌ها

  بایگانی

  دسته‌ها

  بایگانی

  سيستم اعلام حريق

     آتش سوزی یکی از خطرناکترین پدیده هایی است که روی می دهد و زیانهای قابل توجه جانی و مالی به بار می آورد. ما همه روزه شاهد آتش سوزیهایی در نقاط مختلف جهان هستیم که موجب از بین رفتن انسانها و به بار آمدن زیانهای فراوان مالی می گردد. یکی از وظایف مسئولین بخشهای صنعتی، خدماتی و … مقابله با آتش سوزی و جلوگیری از گسترش دامنه آتش است. وظیفه طراحان ساختمانها این است که در طراحی ساختمانها خطرات ناشی از آتش سوزی را به حداقل برسانند و زمینه اقدامات ایمنی لازم را در صورت بروز آتش سوزی، فراهم سازند.
  سیستمهای اعلام حریق :
     از آنجا که دقایق اولیه شروع حریق دارای اهمیت زیاد و حیاتی می باشد، از طرفی عوامل ایجاد حریق بسیار متنوع بوده و همچنین در تمامی ساعات شبانه روز امکان بروز آن می رود، لذا امروزه سیستمهایی ایجاد گردیده است که می تواند در لحظات اولیه حریق آن را شناسایی کرده و مراتب را به یک مرکز کنترل ارسال نموده و از آن طریق بلافاصله ، توسط آژیر ، به ساکنین اعلام کند و یا با وسیله تلفن به مراکز آتش نشانی خبر دهد. بعضی از سیستمها در صورت لزوم (برای مکانهای حساس) می توانند بطور اتوماتیک حریق را خاموش کنند. (سیستم اطفای حریق)
  اجزای تشکیل دهنده سیستم اعلام حریق :
  دتکتور
     دتکتورها یا کاشف ها وسایلی هستند که حریق را حس می کنند. دتکتور ها انواع و اقسام خاص خود را دارند که عبارتند از :
  دتکتور دودی :
     وسیله ای است که در برابر کوچکترین اثر مقدماتی حریق (دود) حساس بوده و عکس العمل نشان می دهد. دتکتور دودی به دو نوع است:
  دتکتور دودی یونیزاسیون :
     دتکتور دودی یونیزاسیون دارای یک محفظه می باشد که با هوای بیرون در ارتباط است. فضای داخلی محفظه به وسیله یک منبع رادیواکتیو یونیزه می شود (یونیزاسیون مرحله ای است که مولکولهای هوا به یونهای مثبت و الکترونهای منفی تبدیل می شوند) حال چنانچه یک ولتاژ بین این محفظه برقرار شود، یونها به طرف صفحه با قطب مخالف حرکت می کنند. یونهای مثبت به طرف الکترود منفی و الکترونها به سمت الکترود مثبت حرکت می کنند. حرکت این الکترونها و یونها یک جریان الکتریکی را بوجود می آورد.
  مقدار جریان الکتریسیته بستگی به شکل محفظه، منبع رادیواکتیو، ولتاژ تغذیه، درجه حرارت و رطوبت هوا دارد. در اثر ورود هوا به این محفظه جریان الکتریسیته کاهش می یابد (وجود ذرات دود باعث کاهش میزان جریان الکتریسیته می شود.) و باعث عملکرد دتکتور شده و دتکتور فعال می شود.

  دتکتور دودی نوری :
     دتکتور دودی نوری شامل یک منبع نوری و یک عنصر حساس در مقابل نور (فتوسل) می باشد. هرگونه دود در فضا موجب کاهش انحراف انرژی نوری بر روی فتوسل شده و دتکتور عمل می نماید.
  دتکتور حرارتی :
     این دتکتور نسبت به افزایش درجه حرارت حساس می باشد. هنگامی که بر اثر آتش سوزی ، درجه حرارت محیط تغییرات غیر عادی داشته باشد، این دتکتور فعال می شود. دتکتور حرارتی دارای یک محفظه میباشد. در داخل محفظه یک بی متال وجود دارد. هوای گرم روی بی متال اثر گذاشته و گرما باعث بسته شدن کنتاکتهای آن شده و دتکتور عمل میکند. این دتکتور برای مکانهایی مانند آشپزخانه ها، موتورخانه ها و … مناسب است.
  دتکتور شعله ای :
     این دتکتورها امواج نوری غیر قابل روئیت را که به وسیله شعله آتش منتشر می شوند، تشخیص می دهند و فعال می شوند. این دتکتورها دارای زاویه دید مشخصی هستند که هنگام طراحی و کاربرد باید به آن توجه نمود.
  سستیهای اعلام حریق :
     این سستیها به دو صورت موجودند: یا به صورت شستی معمولی که با فشار به آن کنتاکتها بسته یا باز شده و پیام به مرکز کنترل ارسال میشود و یا به صورت سستیهای شیشه دار که شامل یک جعبه کوچک است که درون آن یک میکروسویيچ و جلوی آن درپوش شیشه ای قرار دارد. با وارد نمودن ضربه ای کوچک به شیشه، شیشه شکسته شده، اهرم میکروسويیچ آزاد شده و کنتاکتها عمل می نماید و پیام به مرکز کنترل ارسال می شود.
  مراکز کنترل :
     در این مراکز که امروزه به صورت الکترونیکی وجود دارند، تمام وظایف توسط میکروپروسسورها انجام میشود و سیم کشی کلیه دتکتورها، شستیها، لامپهای اعلام خبر، وسایل صوتی خبر دهنده، منابع تغذیه و غیره به مرکز کنترل وصل می شود. مراکز کنترل دارای مدارهای عیب یاب بوده و هنگام ایجاد عیوبی ناشی از قطع مدارها، قطع برق شهر، ضعیف بودن باتریها، سوختگی فیوزها، خرابی دتکتورها عمل نموده و سیگنال به مراکز کنترل ارسال شده و منطقه آتش گرفته ، شناسایی می شود.
     در بعضی از مراکز کنترل به نام مراکز کنترل آدرس پذیر شماره دتیکوری که فعال شده است، توسط صفحه دیجیتالی نمایش دهنده، نشان داه می شود و بدین ترتیب میتوان سریعا محل وقوع حریق را شناسایی و اقدامات لازم را برای پیشگیری از توسعه حریق به عمل آورد. بعضی از مراکز کنترل اعلام حریق دارای یک ترمینال تلفن هستند که از طریق کابل کشی به مرکز آتش نشانی ارتباط پیدا می کنند و در صورت لزوم وقوع حریق بطور اتوماتیک به مرکز آتش نشانی اطلاع داده می شود.
  وسایل خبر دهنده :
     وسایل خبر دهنده در سیستم اعلام حریق مانند آژیرها، زنگها، بوقها، لامپها و … می باشند که در صورت بروز حریق و شناسایی آن توسط مرکز کنترل، فرمان گرفته و ساکنین یا افراد داخل ساختمان را مطلع می سازند.

  شنبه ۱ آذر ۱۳۹۳پارسا سیستم۲۵۰۷ بازديد
  کد امنیتی
  CAPTCHA
   برچسبها
   نوشته های مشابه و مرتبط
  قم، بلوار عمارياسر، مجتمع تجاري زمزم، طبقه 4، واحد 258
  تلفن : 37749296(25)98+
  فاكس : 37749177(25)98+
  مدیریت : info@parsasystem.net
  فروش : sales@parsasystem.net
  the logothe logothe logothe logothe logothe logothe logo