آموزش,  مقالات و مطالب مدیریتی

مدیریت ریسک

مدیریت ریسک

هدف مديريت ريسك كنترل پيامدهاي نامطلوب ناشي از تحمل ريسك و همچنين اطمينان يافتن از دستيابي به فوايد پذيرش ريسك است. اين امر مستلزم آن است كه ريسك را شناسايي و براي مديريت آن تصميمات هوشيارانه اتخاذ كنيم.

سهل انگاري در مديريت ريسك، عواقب نامطلوب و مهمي به لحاظ مالي و اعتباري بر جاي مي گذارد. حتي اگر تأثير پيامدهاي عدم مديريت ريسك جدّي هم نباشد، بي توجهي به آن مي تواند باعث انحراف از مسير اصلي امور شود و موجب شود تا به جاي صرف وقت در مسائل اصلي تجارت، عمدة انرژي و امكانات خود را صرف مقابله با تبعات عدم مديريت ريسك نماييم.

به بياني دقيقتر مي توان گفت مديريت ريسك فرآيندي است كه در آن مديران به شناسايي، اندازه گيري و تصميم گيري در مورد ريسكها و نظارت بر انواع ريسكهاي مطرح براي بنگاه مي پردازند.

مثلاً، براي اينكه وضعيت مؤسسه در محدوده اي نگه داشته شود كه پاسخگوي معيارهاي نقدينگي موردنياز يا موردنظر مشتريان، اعتباردهندگان و مقام ناظر باشد، مديران ناچارند تخمينهايي از مقدار ضرر بالقوه ارايه كنند. در مرحله بعدي، بايد سازوكارهايي براي كنترل مقدار ريسك برقرار كنند و همچنين مشوق هايي براي ريسك پذيري عاقلانه سرمايه گذاران عرضه نمايند.

 

انواع ريسك

تمامي بنگاه ها در معرض دو گروه كلي از ريسك، يعني ريسك هاي تجاري و غيرتجاري اند.

1-ريسكهاي تجاري، ريسكهايي است كه از بطن كسب و كار شركت و فعاليت هاي آن ناشي مي شود. اين ريسكها به بازار محصولات و خدماتي بستگي دارد كه بنگاه در آن فعاليت مي كند و شامل نوآوريها در فنآوري، طراحي خدمات و محصولات و بازاريابي آنها مي شود. فعاليتهاي تجاري هر بنگاه در معرض ريسكهاي كلان اقتصادي نيز قرار دارد. اين ريسكها از چرخه هاي اقتصادي و يا حتي از تغيير سياست هاي پولي و مالي دولت ناشي مي شود.

2-ريسك هاي غيرتجاري شامل تمامي ريسكها غير از ريسكهاي تجاري است. ريسك استراتژيك از اين جمله است كه حاصل جابجايي هاي اساسي در محيط هاي اقتصادي يا سياسي است. سلب مالكيت و ملي شدن بنگاه ها از نمونه هاي اين ريسك است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *