آموزش,  مقالات و مطالب مدیریتی

چکار کنیم که بچه ها کارآفرین شوند؟

سیستم آموزشی ما به بچه ها می گوید بروید وکیل و مهندس و دکتر بشوید، رسانه ها فوتبالیست شدن و هنرمند شدن رو تبلیغ می کنند، تو خونه همه دنبال این هستیم که بچه هایمان درس خوان و تحصیل کرده بشوند و …

حال سوال این است که:

✔️کجای این آموزش و تربیت به بچه ها یاد می دهد کارآفرین بشوند؟

✔️برای خودشان کسب و کار داشته باشند؟

✔️شرکت تاسیس کنند و صاحب کار باشند؟

✔️تجارت کنند و تاجر بشوند؟

 تقریبا هیچ جا

چکار کنیم که بچه هامون را کارآفرین و صاحب کسب و کار بار بیاریم؟

پول تو جیبی دادن به بچه ها عادتیه که ذاتا بچه ها رو غیر مستقل و حقوق بگیر بار می آورد. بچه ها رو منتظر پرداخت منظم بار می آورد. مواجب بگیر و این دقیقا مخالف روحیه کارآفرینی است.

به نظر می رسد راه حل مناسب این باشه که پول تو جیبی بچه ها مشروط بشه به کمکی که به خانواده می کنند و ارزشی که برای خانواده ایجاد می کنند. یاد بگیرندکه در صورت کمک به خانواده و انجام یک کار خلاقانه و خوب می توانند پول توجیبی های متغیر بگیرند.
هم خلاقیت پروش پیدا می کند و هم حقوق بگیر و مواجب بگیر نمی شوند.

هر شب براشون قصه نخوانیم. 4 شب ما قصه بخوانیم و 3 شب بخواهیم آن ها برای ما قصه بگویند. کارآفرین باید بتواند سناریو ایجاد کند و دیگران را تحت تاثیر قرار بدهد.

بچه ها رو تشویق کنیم جلوی دوستان خود راجع به اسباب بازیهایشان و بازی هایی که بلدهستند سخنرانی کنند. به آن ها یاد بدهیم که روی بقیه تاثیر بگذارند و دوستانشان رو با خودشون همراه و هم نظر کنند.
اگه جایی مثلا توی رستورانی می رویم و خدمات نامناسبی می گیریم به بچه ها یاد بدیم که خدمات نامناسب رو تشخیص بدهند و بتوانند انتقاد کنند.

بعضی از ویژگی های کارآفرینی که باید در بچه ها تقویت بشود این ها هستند: نتیجه گرایی، استمرار، رهبری، درون نگری و همبسته بودن.

 

رضا سیفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *